Karnitin snižuje ukládání tuku i při vyšším příjmu sacharidů

Určitě jste už všichni slyšeli o karnitinu a o jeho využití při hubnutí. Víte co to vlastně je, pro koho je určen, jak funguje a jak mnohostranné je jeho využití? V této sérii mini-článků o karnitinu se dozvíte vše potřebné :)

V této studii účastníci užívali 1,4 gramu karnitinu spolu s 80 gramy sacharidů dvakrát denně nebo užívali jen samotné sacharidy bez karnitinu po dobu 12 týdnů. Důvodem proč je karnitin podávaný se sacharidy je to, že na "dopravení" karnitinu do svalů je potřebný inzulín.

Existují však důkazy, že živiny, které potřebují inzulín, mohou být také efektivní, pokud se užívají s podobnými látkamiinzulínu. Například studie prokázaly, že bylinka pískavice řecké seno a výtažek z této byliny D-pinitol pomáhají vstřebat karnitin stejně jako sacharidy. Bylo také zjištěno, že karnitin pomáhá vstřebávat i kyselina alfa-lipoová.

Benefity karnitinu je tedy možné využívat i bez sacharidů. Když však konzumujete extra sacharidy, karnitin vám pomůže v tom, abyste neměli tendenci přibírat z nich tuk: Jak je vidět na dané studii. Pouze sacharidová skupina přibrala 1,7 kg tuku, zatímco skupina s karnitinem nepřibrala žádný.

Důvody, proč skupina s karnitinem nepřibrala navzdory vyššímu příjmu kalorií, jsou dva:

Za prvé, užívání karnitinu vám umožňuje zvýšit využití tuku jako energie, což se ukázalo během testu nízko-zátěžového tréninku na konci studie. Karnitin je zodpovědný za přepravu tuků do buněk, aby byly využity jako zdroj energie pro tělo, což z karnitinu dělá potenciální spalovač tuků.

Za druhé, užívání karnitinu vede ke zvýšení energetického výdeje. To je primárním důvodem proč skupina nepřibrala žádný tuk - spalovali více kalorií. Během testovacího tréninku spálili o 6% více energie. Vědci si myslí, že to je dost na to, aby to pokrylo zvýšený energetický příjem ze sacharidů.

Výzkumníci došli k závěru, že zvýšením úrovně svalového karnitinu můžete podpořit proces spalování tuků, a protože se vaše tělo stane více efektivním při zpracování "paliva", zvýší se váš energetický level.

Nezmeškejte možnost využít 7 dní cvičení s trenérkou zdarma! Vyzkoušet
Posledně vytvořeny jídelníčky
Chci jídelníček zdarma
Jídelníček si vytvořil i Chci jídelníček zdarma